کوشک احمدشاهی

یکی از اماکنی که برای خلق یک روز خوب می توانید روی آن حساب باز کنید باغ نیاوران است؛ جایی که با عنوان مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران شناخته می شود و به شما این امکان را می دهد تا قدم به قدم با تاریخ و طبیعتی تماشایی همراه شوید. هرسوی باغ شما را به گوشه ای از تاریخ می برد و لحظات به یادماندنی را برای تان رقم می زند.

به گزارش تهران24، شهر تهران با همه شلوغی ها و دود و دم هایش باز هم اماکن دیدنی بسیاری را در خود جای داده است. برای گذراندن یک روز به یادماندنی و ثبت خاطرات شیرین به همراه دوستان یا خانواده نیازی نیست که کیلومترها از شهر دور شوید؛ فقط کافیست گشتی در پایتخت بزنید تا تماشایی ترین تصاویر را در آن بیابید. یکی از اماکنی که برای خلق یک روز خوب می توانید روی آن حساب باز کنید باغ نیاوران است؛ جایی که با عنوان مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران شناخته می شود و به شما این امکان را می دهد تا قدم به قدم با تاریخ و طبیعتی تماشایی همراه شوید. هرسوی باغ شما را به گوشه ای از تاریخ می برد و لحظات به یادماندنی را برای تان رقم می زند. جلوه های دیدنی در این باغ بسیار است و خستگی به هنگام حضور در آن معنایی ندارد.

این باغ دو دوره تاریخی را در خود جای داده است؛ مثلا در بخشی از این باغ کاخ صاحبقرانیه به عنوان یادگاری زیبا از دوران قاجار خودنمایی می کند و در آن سو چشم تان به کاخ نیاوران می افتد که روزگاری محل زندگی آخرین پادشاه ایران و خانواده اش بود. 

بناهای دیگری نیز در این باغ وجود دارند که هر یک دریچه ای تازه به تاریخ را به روی تان را می گشایند. کوشک احمدشاهی با زیبایی های کم نظیرش در انتظار ماست تا ما را به دنیایی متفاوت ببرد و لذت گشت و گذارمان را چند برابر کند. این بنا در چند قدمی کاخ نیاوران جلوه گری می کند. بنایی که سوژه عکس بسیاری از عکاسان و نشانی از به کارگیری هنر معماری ایرانی و اروپایی در این باغ است.

با  تهران24 به کوشک احمدشاهی قدم بگذارید...

کوشک احمدشاهی | Photo by : Unknown

چرا کوشک احمدشاهی؟


 • یکی از بناهای زیبای قاجاری است.
 • در مجموعه نیاوران قرار دارد و در کنار آن می توانید از جاذبه های دیگر نیز دیدن کنید.
 • فضای دل انگیز باغ نیاوران و امکانات به نسبت خوب آن فرصت خلق خاطره های خوش را در اختیارتان می گذارند.

مناسب برای


عموم مردم که علاقه به آشنایی با بناهای تاریخی دارند.

فعالان، دانشجویان، پژوهشگران و علاقه مندان به رشته های گردشگری، معماری، مرمت، تاریخ و عکاسی

نامناسب برای


معلولان حرکتی تنها به محوطه باغ مجموعه دسترسی راحت دارند.

سالمندان و ناتوانان جسمی ممکن است در بالا رفتن از پله های بناها دچار مشکل شوند.

کوشک احمدشاهی | Photo by : Unknown

کوشک احمدشاهی | Photo by : Unknown

از میان باغ نیاوران گذر می کنیم...

برای رسیدن به کوشک احمدشاهی باید به میان باغی تاریخی قدم بگذاریم؛ باغی که در گوشه ای از تهران جا خوش کرده و از زمان قاجار تا به حال قصه های زیادی را به خود دیده است. درختان سر به فلک کشیده در جای جای باغ قد بر افراشته و مامنی برای پرندگان شده اند. صدای پرندگان از هر سو شنیده می شود و نوای گوش نوازی را در فضا طنین انداز می کند.

طبیعت چشم نواز این باغ قسمتی از تاریخ ایران را به خود دیده است. باغ نیاوران در زمان فتحعلی شاه قاجار در محلی ساخته شد که پیش تر از این نیزاری بیش نبود. به همین دلیل این باغ به نی آوران مشهور و در گذر زمان با نام نیاوران خوانده شد.

محمد شاه بنای کوچک و ساده ای در آن ساخت؛ اما ناصرالدین شاه بنای با شکوه صاحبقرانیه و حوضخانه را در آن بنیان نهاد. آخرین بنای ساخته شده توسط سلسله قاجار در این باغ، کوشک احمد شاهی نام دارد که دقیقا در میانه باغ نیاوران جای گرفته است.

محمدرضا پهلوی در زمان سلطنت خود دستور تخریب بناهای کوچک باغ و احداث کاخی مدرن جهت سکونت خود و خانواده اش صادر کرد که کاخ نیاوران نام گرفت. وی تا زمان خروج از ایران در همین بنا سکونت داشت و از کاخ صاحبقرانیه به عنوان محل کار استفاده می کرد.

بنایی که قصد ورود به آن را داریم در زیباترین نقطه باغ، یکی از رویایی ترین منظره ها را نمایش می دهد؛ کوشک احمدشاهی...

کوشک احمدشاهی | Photo by : Unknown

کوشک احمدشاهی | Photo by : Unknown

کوشک احمدشاهی | Photo by : Unknown

آشنایی با کوشک احمدشاهی

برای آنکه دچار سردرگمی نشوید باید تعریفی از کوشک در ذهن خود داشته باشید. کوشک بنایی است که در نتیجه معماری سلطنتی به وجود آمده است. این عنوان به عمارتی گفته می شود که در میان فضای باز و پر درخت قرار دارد و بیشتر اطراف آن باز است.

کوشک احمد شاهی نام عمارتی دو طبقه است که با مساحتی برابر ۸۰۰ مترمربع در شمال باغ نیاوران قرار دارد. نوع معماری به کار رفته در ساخت بنا باعث تمایز آن از نمونه های هم عصر خود شده است؛ به گونه ای که نمی توان ظرافت موجود در آن را با هیچ بنای دیگری مقایسه کرد. این بنا دقیقا در مقابل یک حوض بزرگ قرار گرفته و به دلیل زیبایی های بی بدیل به سوژه خوبی برای عکاسان تبدیل شده است.

در ادامه بیشتر با این اثر دیدنی آشنا می شویم...

کوشک احمدشاهی | Photo by : Unknown

تاریخچه کوشک احمدشاهی

این بنا از نظر معماری بسیار منحصربه فرد است؛ اما متاسفانه در هیچ سند تاریخی اثری از زمان ساخت، سازنده و زمان بهره برداری آن در دسترس نیست. تنها دلیلی که احتمال می رود این کاخ مربوط به دوران حکومت کوتاه مدت احمدشاه قاجار باشد، وجود نام وی در این بنا است. از سوی دیگر به دلیل قرارگیری کوشک احمدشاهی در منطقه ییلاقی اصطلاح خوابگاه ییلاقی احمدشاه را نیز به این بنا نسبت داده اند و قدمت آن را ۱۰۰ سال تخمین می زنند. 

برخی می گویند که احمدشاه این بنا را برای همسرِ گُرجی تبار خود ساخته است تا دل او را به دست آورد. در مورد تلاش احمدشاه برای جلب توجه این خانم گرجی روایت های زیادی وجود دارد. داستان به آتش کشیدن منات روسی (پول رایج روسیه) توسط وی و به ذوق آوردن این بانوی گرجی و خشم مردم از این داستان نیز بر سر زبان هاست اما شواهد تاریخی قابل استنادی در این رابطه وجود ندارد.

بر اساس بررسی های کارشناسان، احمدشاه نه همسری گرجی تبار و نه قصد ساخت عمارتی چنین را داشته است. تنها بنایی که کارشناسان ساخت آن را در دوران سلطنت وی تایید می کنند، خانه ای در اراضی فرح‌آباد تهران است. با این اطلاعات ضد و نقیض، بررسیِ تاریخِ اولیه عمارت امری ناممکن به نظر می رسد.

تغییرات رضاخان پهلوی

به هر روی، با روی کار آمدن رضاخان پهلوی برای مدتی باغ نیاوران و کلیه بناهای درون آن متروکه شد. پس از گذشت دهه نخست سلطنت این سلسله، رضاشاه تصمیم گرفت عروسی فرزندش را در یکی از عمارت های این باغ یعنی کاخ صاحبقرانیه برگزار کند. بدین منظور دست به تعمیرات اساسی در آن زد. کوشک احمدشاهی نیز از تعمیرات آن دوره بی نصیب نماند و به عنوان محلی برای اسقرار کوتاه مدت عروس و داماد در نظر گرفته شد. تغییرات هنرمندانه و ظریف وی سوالات بسیار زیادی را در ارتباط با شکل اولیه بنا تا به امروز بدون پاسخ گذاشته اند. یکی از این سوالات در مورد نحوه دسترسی به طبقات در گذشته و پیش از مرمت است. اگر چه استفاده از این بنا در گذشته هنوز هم در هاله ای از ابهام قرار دارد؛ اما دو نکته در مورد آن مطرح است:

این عمارت در دوره ای متروک شده است.

از این عمارت برای اقامت پرسنل نظامی رده بالای مستقر در باغ در بازه های مختلف استفاده می کردند.

کاربری بنا در دوره محمدرضاشاه پهلوی

با آغاز سلطنت دومین پادشاه سلسله پهلوی، کوشک احمدشاهی به سکونتگاه یکی از برادران محمدرضا شاه تبدیل شد و پس از آن برای مدتی به عنوان محل زندگی در اختیار شخص شاه و همسرش ثریا قرار داشت. این بنای زیبا در گذر زمان برای مدتی باز هم به عنوان اقامتگاه افسران رده بالای نظام استفاده شد تا اینکه پس از ساخت کاخ نیاوران و اختصاص آن به محل زندگی محمدرضا شاه و خانواده اش، شاه این مکان را برای دفتر کار خود آماده کرد. پس از مدتی با مرمت و بازسازی و تغییر دکوراسیون توسط طراحان فرانسوی به عنوان مکانی مستقل برای کار و زندگی رضا پهلوی در اختیار فرزند ارشد وی قرار گرفت.

سرنوشت کوشک پس از انقلاب اسلامی ایران

با پیروزی انقلاب اسلامی ایران به مدت 10 سال درِ این بنا بسته ماند و مانند انباری، آثار موجود را در خود حفظ کرد. در سال ۱۳۷۶ عملیات تعمیر و مرمت در آن آغاز و بخش پایین دیواره های آن تعمیر شد. در اردیبهشت سال ۱۳۷۹ همزمان با هفته میراث فرهنگی این بنا تحت عنوان کوشک احمدشاهی و محل اقامت رضا پهلوی گشایش یافت و جانی دوباره گرفت. 

پس از مدتی مجددا درهای آن بسته شد و پس از یک دوره تعمیرات اساسی در سال ۱۳۸۴ باری دیگر در آن را به روی عموم باز کردند. امروزه کوشک احمدشاهی یکی از بناهای شاخص باغ نیاوران محسوب می شود و علاقه مندان بسیاری از آن بازدید می کنند.

کوشک احمدشاهی | Photo by : M.H.Honarkar

معماری کوشک احمدشاهی 

قرارگیری کوشک بر روی شیب باعث عدم احساس اختلاف سطح در طبقه دوم شده است. این شیب در ضلع شمالی عمارت به سمت رشته کوه های البرز قرار دارد و این انتخاب هوشمندانه در مورد محل قرارگیری ساختمان از ذوق و هنر سازنده آن خبر می دهد.

وجود سقف شیروانی بر روی کوشک نوعی الهام گیری از معماری نئوکلاسیک اروپایی و ترکیب آن با گوشه ای از هنر معماری ایرانی دوره قاجار را نشان می دهد. منحصر به فردترین هنر به کار رفته در کوشک احمدشاهی در نمای پوشیده از سطوح و قالب بندی های تزیینی آجری قابل رویت است. این تزیینات به صورت پلاک هایی مستطیل شکل و با رنگ نخودی بر روی دیوار بیرونی عمارت به چشم می خورند و ابعاد مختلفی دارند.

از میان سایر ویژگی های این بنا می توان به گذر آب قنات از میان آن اشاره کرد. آب این قنات از رشته کوه های البرز سرچشمه گرفته و پس از گذر از آبنمای وسط کوشک به حوض روبه روی بنا می رسید. آب پس از جریان یافتن در میان باغ و عبور از میان کاخ صاحبقرانیه به سمت محلی که امروز پارک نیاوران نام دارد منتهی می شد. امروزه این قنات هنوز هم جریان دارد؛ اما برای جلوگیری از آسیب های ناشی از نفوذ رطوبت مسیر آن را تغییر داده اند. آب کنونی قنات پس از گذشتن از حوض های داخل باغ به سمت پارک نیاوران می رود.

ایوان سراسری ۴ طرفه که تماشای همه جای باغ را ممکن می سازد دورتادور طبقه دوم را محصور کرده است. این ایوان با ۲۶ ستونِ ظریفِ پوشیده شده از گچ و ۴ پایه قطور آجری، زیبایی منحصر به فردی دارد که چشمان زیادی را به خود خیره می کند. نقشی از شیر و خورشید گچبری شده بر بالای دیوارِ ضلع شمالی ایوان، جلوه ای خاص به آن بخشیده است.

در زمان پهلوی دوم تغییراتی در این بنا صورت گرفت که اضافه کردن یک سرویس بهداشتی در طبقه اول و تغییر مسیر راه پله ها از جمله آنها بود.

کوشک احمدشاهی | Photo by : Unknown

به کوشک احمدشاهی وارد می شویم

تماشای منظره خیال انگیز این بنا وسوسه ای عجیب در خود دارد که اگر تمام حواست را به آن بسپاری تو را از بقیه راه باز می دارد. با تماشای آن به یاد یکی از سریال های پر طرفدار به نام قهوه تلخ خواهید افتاد که در همین مکان تصویر برداری شده است. ورود به بنا از ضلع جنوبی امکان پذیر است که درست روبه روی آن حوض بیضی شکل پوشیده از کاشی قرار دارد. با بالا رفتن از چندین پله و فاصله گرفتن از این حوض زیبا به درِ ورودی کوشک می رسیم.

۱- طبقه اول

با ورود به کوشک چشم‌مان به آبنمایی مرمرین می افتد که زمانی محل گذر آب قنات بوده است. طبقه اول کوشک ۶ اتاق و ۲ راهروی شرقی و غربی و یک هال را شامل می شود که در همه آنها، اشیای تزیینی از جنس نقره، برنز، عاج، چوب، هدایایی از کشورهای مختلف مثل هند، تابلوهای نقاشی و گوبلن و نشان ها و مدال ها به نمایش درآمده اند. اتاق های مطالعه، خواب، غذاخوری، آجودان و یک فضای نمایشگاهی از جمله فضاهای این طبقه هستند.

پیش از ورود به اتاق ها نگاهی به در ۴ سوی هال می اندازیم و تابلوها و اشیای موجود را به شما معرفی می کنیم: 

 •  تصویری از فرزند ارشد محمدرضا پهلوی
 • پرتره فرزند ارشد محمدرضا پهلوی اثر مولی بی شاپ با تکنیک پاستل
 • پیانوی دربار
 • جعبه تلویزیون با تزیینات لاکی و تصاویر گل و بوته
 • گلدان های چینی ساخت کارخانه چینی قصاعی نطنز در سال ۱۳۶۷ منقوش به تصویر محمدرضا پهلوی
 • تیر و کمان از جنس فایبرگلاس و منیزیم برند Bear Archer کانادا در سال ۱۹۷۰

همچنین ویترینی در سمت چپ تعبیه شده و کتاب ها و آثاری را در خود جای داده است که آثار شاخص آن عبارتند از:

 • بشقاب یادبود جشن شاهنشاهی ایران
 • کتاب دخترک دریا نوشته هانس کریستیان اندرسون ترجمه و نقاشی فرح دیبا
 • حکم کمربند مشکی تکواندو (دان یک) متعلق به رضا پهلوی

در ادامه به اتاق های این طبقه وارد می شویم...

کوشک احمدشاهی | Photo by : Unknown

طبقه اول کوشک احمدشاهی | Photo by : Bahareh Fallah | Karnaval

طبقه اول کوشک احمدشاهی | Photo by : Maryam Fallah | Karnaval

* اتاق آجودان

با شنیدن نام این اتاق این سوال برای شما پیش می آید که آجودان چه کسی است و اتاق او در این بنای سلطنتی چه می کند؟ در پاسخ به شما می گوییم که آجودان که با عنوان فریار هم شناخته می شود، امیر یا افسری است که وظیفه رسیدگی به امور شخصی پادشاه، رییس‌جمهور و یا نخست وزیر و مقامات بلندپایه کشوری و لشگری را بر عهده دارد و در مواردی نقش محافظ آنها را نیز بر عهده می گیرد. به طور کلی این فرد مقامات را در امور مختلف، برای پیشبرد وظایف آنان یاری می‌کند.

حال که با واژه آجودان و وظایف او آشنا شدید باید بگوییم که این اتاق مخصوص استقرار آجودان ویژه رضا پهلوی بوده است. اشیا و آثار زیر در این اتاق جای دارند :

 • مبلمان طرح کشور فرانسه
 • گلدان های کریستال ساخت چکسلواکی
 • تصویر مراسم تاجگذاری سال ۱۳۴۶
 • آباژور ساخت چکسلواکی
 • شمشیرها ساخت ایتالیا
 • گلدان های چینی ساخت چین
 • نقاشی پشت شیشه (ویترین) اثری از منیر فرمانفرماییان با ابعاد ۹۰ * ۹۰ سانتی متر

اتاق آجودان کوشک احمدشاهی | Photo by : Maryam Fallah | Karnaval

اتاق آجودان کوشک احمدشاهی | Photo by : Unknown

اتاق آجودان کوشک احمدشاهی | Photo by : Maryam Fallah | Karnaval

* اتاق غذاخوری

اتاق غذاخوری در جنوب شرقی این عمارت و در کنار اتاق آجودان قرار دارد. آثار زیر این اتاق را مزین کرده اند:

 • فرش بافت کرمان طرح محرابی درختی
 • پاراوان ساخت کشور اندونزی - جاوه
 • یک جفت گلدان با دسته های برنزی ساخت فرانسه
 • تصویر رضا خان پهلوی
 • جعبه منبت کاری شده اهدایی از کشور هندوستان
 • سرویس چای خوری ساخت مجارستان
 • ظروف غذاخوری ساخت فرانسه

اتاق غذاخوری کوشک احمدشاهی | Photo by : Bahareh Fallah | Karnaval

اتاق غذاخوری کوشک احمدشاهی | Photo by : Bahareh Fallah | Karnaval

* اتاق مطالعه رضا پهلوی

در طبقه اول فضایی در ضلع جنوبی به اتاق مطالعه رضا پهلوی اختصاص یافته و وسایل او در آن به نمایش درآمده است. پوشش دیوار ضلع جنوبی اتاق نمونه ای از پوشش دیوار در دوره پهلوی است و مبلمان سفید رنگی در آن به چشم می خورد. هنگامی که روبه روی این اتاق قرار می گیرید اشیا و آثار زیر به چشم شما خواهند آمد:

در فضای رو به رو:

 • نقاشی های دوران کودکی رضا پهلوی در سال های ۱۳۴۹ تا ۱۳۵۰
 • سردیس برنزی رضا پهلوی با امضاء MEHRI در سال ۱۳۴۷
 • عکس اولین پرواز رضا پهلوی
 • گواهینامه نخستین پرواز مستقل با هواپیمای شکاری مافوق صوت F۵ در ۱۸ اسفند ۱۳۵۶ پایگاه دزفول
 • فرش بافت کرمان ۶۰ رج طرح درختی
 • مبلمان طرح کشور فرانسه
 • پوست گورخر

در سمت چپ:

 • لوح تقدیر به مناسبت پرواز مستقل رضا پهلوی در ۳۰ اردیبهشت ۱۳۵۳ از طرف سرلشکر Devol Brett از نیروی هوایی امریکا
 • چوب اسکی Salmon اهدایی به دربار پهلوی از سوی دادگستری در سال ۱۳۵۵
 • کاپ هشتمین مسابقات بوکس غیرحرفه ای آسیا در اندونزی - جاکارتا در اکتبر ۱۹۷۷
 • تصاویری از رضا پهلوی در تیم فوتبال تاج

در سمت راست:

 • تصویری از رضا پهلوی به همراه مادرش فرح دیبا
 • گواهینامه پایان نامه تحصیلات ابتدایی

کوشک احمدشاهی | Photo by : Maryam Fallah | Karnaval

کوشک احمدشاهی | Photo by : Unknown

*اتاق خواب رضا پهلوی

درست در کنار اتاق مطالعه، اتاق خواب رضا پهلوی قرار دارد. در این اتاق بسیاری از وسایل شخصی وی دیده می شود. ویترینی در اتاق به نمایش و نگهداری کلکسیون شخصی رضا پهلوی اختصاص یافته است که مجموعه ای از سنگ های معدنی، کانی ها، مرجان ها و فسیل های گیاهی و حیوانی در آن به چشم می خورد. شاخص ترین سنگ این مجموعه قطعه شهاب سنگی از کره ماه است که توسط ریچارد نیکسون رییس جمهور اسبق امریکا به وی اهدا شد.

اشیای دیگری که در این اتاق دیده می شوند عبارتند از:

 • مدرک پیشاهنگ شایسته متعلق به رضا پهلوی
 • مدرک پیشاهنگ کاردان (رضا پهلوی) در سال ۱۳۵۴
 • ویترین مدور حاوی اشیای شخصی و لوازم پیشاهنگی رضا پهلوی
 • کلکسیون حاوی حلقه های دستمال گردن هدیه به مناسبت سالروز تولد رضا پهلوی
 • فرش بافت یزد
 • پوست خرس قطبی اهدایی از کشور کانادا
 • صفحه شطرنج طراحی شده به شکل کتاب شاهنامه فردوسی با مهره هایی از جنس عاج
 • عکس های رضا پهلوی به همراه لیلا
 • عکسی از فرحناز پهلوی

سنگ کره ماه در کوشک احمدشاهی | Photo by : Unknown

اتاق خواب کوشک احمدشاهی | Photo by : Maryam Fallah | Karnaval

اتاق خواب کوشک احمدشاهی | Photo by : Maryam Fallah | Karnaval

اتاق خواب کوشک احمدشاهی | Photo by : Maryam Fallah | Karnaval

* فضای نمایشگاهی

فضاهای قسمت شمالی طبقه اول عمارت به نمایش اسناد مربوط به دوران احمدشاه و سازهای سلطنتی اختصاص یافته است. تصاویر احمد شاه و دست خط های وی در این قسمت موجود هستند. همچنین تعدادی پاپوش قدیمی نیز در این قسمت به چشم می خورد که رنگین و زیبا هستند و دیدن شان خالی از لطف نیست.

کوشک احمدشاهی | Photo by : Maryam Fallah | Karnaval

کوشک احمدشاهی | Photo by : Maryam Fallah | Karnaval

Photo by : Bahareh Fallah | Karnaval

۲- طبقه دوم

دسترسی به طبقه دوم از راه پله ای که در هال طبقه اول قرار دارد امکان پذیر است؛ اما به دلیل حفظ استحکام ساختمان قابل بازدید نیست.

طبقه دوم شامل یک اتاق موسیقی است که در زمان مهمانی ها از آن استفاده می کردند. قفسه چوبی ویترین دار در سراسر دیوارهای این فضا قرار دارد که در آنها تعدادی از آثار نگهداری می شوند. ایوان زیبای عمارت این طبقه را محصور کرده و در زمان های گذشته مبلمان های چوبی در آن وجود داشته است.

کوشک احمدشاهی | Photo by : Unknown

امکانات مجموعه نیاوران

مجموعه نیاوران برای بازدیدکنندگانش امکاناتی را نیز در نظر گرفته است که می توانید از آنها استفاده کنید که عبارتند از:

 • نیمکت هایی در محوطه
 • سرویس بهداشتی
 • نمازخانه
 • آبسردکن
 • 2 کافه رستوران
 • فروشگاه صنایع دستی
 • دستگاه صدور اتوماتیک بلیت

کافه نیاوران | Photo by : Unknown

دستگاه صدور بلیت نیاوران | Photo by : Bahareh Fallah | Karnaval

خدمات تخصصی مجموعه نیاوران

برخی قسمت های مجموعه نیاوران صرفا برای ارایه خدمات تخصصی ایجاد شده اند و شاید خیلی به کار بازدیدکنندگان نیایند اما بد نیست با آنها آشنا شوید.

1- مرکز اسناد

اسناد موجود در مجموعه بخش هایی از رویدادهای بیرونی و درونی دربار شاهنشاهی را در خود دارند که همگی مرتبط با تاریخ معاصر ایران هستند. این اسناد ارزش بسیاری دارند و نکات جالبی را در خود جای داده اند. پس از انقلاب اسلامی بخشی از ساختمان کاخ نیاوران که پیش از انقلاب محل استقرار خدمه بود، را به انبار اموال موزه ای تبدیل کردند. پس از مدتی این بخش به عنوان مرکز اسناد کاخ های نیاوران احیا و آماده بهره برداری شد. در تاریخ دوم خرداد ماه 1383 همزمان با هفته بزرگداشت میراث فرهنگی این واحد رسما کار خود را آغاز کرد. 

در این مرکز مجموعه ای از اسناد تاریخی معاصر از کاخ های نیاوران نگهداری می شود که عبارتند از:

آلبوم های عکس نگاتیو، اسلاید: مجموعه ای از آلبوم عکس هایی که بیشتر آنها به دوره پهلوی دوم تعلق دارند و تعدادی نیز از دوره پهلوی اول به یادگار مانده اند. این آلبوم ها موضوعاتی همانند شخصیت ها، خانواده پهلوی، مراسم های رسمی، تاجگذاری، تشریفات، ابنیه تاریخی و … دارند.

اسناد: دست نوشته های مشخص خانواده پهلوی دوم و مدارک مربوط به امور داخلی دربار

صفحات گرامافون و نوارهای صوتی: مجموعه ای از آثار موسیقی کلاسیک، جاز و … جهان و موسیقی سنتی و پاپ ایران، قصه، شعر، آوازهای کودکان و ادبیات معاصر همانند اشعار نیما یوشیج ، اخوان ثالث و …

فیلم ها: تصاویری از مناظر کاخ های نیاوران و مراسم های رسمی، تشریفاتی و …. 

این آثار برای استفاده های تحقیقاتی و پژوهشی در اختیار پژوهشگران تاریخ معاصر ایران قرار می گیرند.

کوشک احمدشاهی | Photo by : Unknown

2- واحد حفاظت و مرمت

 حفظ و نگهداری مجموعه آثار کاخ ها و موزه های مجموعه از اهداف تعریف شده واحد حفاظت و مرمت مجموعه تاریخی-فرهنگی نیاوران است که از تاریخ اردیبهشت‌ماه 81 فعالیت می کند. این واحد پس از بررسی وضعیت آثار تاریخی و تزیینات وابسته به معماری، اقدام به تنظیم برنامه‌های پژوهشی و اجرایی در راستای نیازهای حفاظتی و اولویت‌های مرمتی آثار می کند و به تفاوت در شیوه تعریف برخی موارد حفاظتی در فضای کاخ ها و  موزه‌ها نیز توجه دارد.

فعالیت های این واحد در بخش های زیر طبقه بندی می شود:

 • تجهیز و نوسازی مرکز اسناد 
 • فعالیت های حفاظتی 
 • آزمایشگاه ها و کارگاه ها 
 • مطالعه و پژوهش

کوشک احمدشاهی | Photo by : Unknown

3- گالری و نمایشگاه

ساختمانی در مجموعه نیاوران قرار دارد که به برگزاری نمایشگاه و گالری های متنوع اختصاص دارد. علاقه مندان می توانند آثار خود را در این ساختمان به نمایش درآورند و از این امکان مجموعه استفاده کنند. ممکن است در مراجعه به این مجموعه نمایشگاهی را در این قسمت نیز ببینید.

گالری جهان نما | Photo by : Morteza Aminoroayani | IRNA

راه دسترسی

آدرس: تهران، میدان شهید باهنر (نیاوران)، مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران

برای رسیدن به مجموعه با استفاده از وسایل نقلیه عمومی چند راه دارید:

۱- با استفاده از مترو می توانید به تجریش بروید و از آنجا با تاکسی و اتوبوس به نیاوران بروید.

۲- از خط بی آر تی راه آهن-تجریش استفاده کنید و خودتان را به تجریش برسانید و با استفاده از وسایل نقلیه دیگر به نیاوران برسید.

۳- اکثر پایانه های تاکسیرانی دارای تاکسی هایی به مقصد تجریش هستند و می توانید از طریق آنها به تجریش و سپس با استفاده از وسایل نقلیه عمومی به نیاوران بروید.

اطلاعات بازدید

زمان بازدید: همه روزه به جز 14 خرداد، 21 رمضان، تاسوعا و عاشورای حسینی، 28 صفر، 25 شوال (شهادت امام جعفر صادق (ع))

ساعات بازدید: شش ماه اول سال از ساعت 09:00 تا 19:00 و شش ماه دوم سال 08:00 تا 17:00

آخرین زمان برای خرید بلیت: یک ساعت پیش از اتمام زمان بازدید

بهای بلیت: کوشک احمدشاهی در مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران قرار گرفته است و شامل ساختمان های گوناگونی است. توجه داشته باشید که باید فقط برای قسمت هایی که قصد بازدید از آنها را دارید بلیت تهیه کنید؛ اما تهیه بلیت ورودی مجموعه اجباری است.

نکته: اگر کارت عضو شتاب دارید می توانید با استفاده از دستگاه های مستقر در بخش بلیت فروشی به راحتی بلیت تهیه کنید.

منبع: کارناوال

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 8 =