• ۲۲ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۰:۱۷
  • کد خبر: 150754
قاچاق دارو

مدیرکل امور دارو سازمان غذا و دارو گفت: دانش تولید هر نوع دارویی را در داخل کشور داریم

به گزارش تهران 24، محمد عبده‌ زاده  در برنامه تیتر امشب شبکه خبر سیما با موضوع دستاوردهای چهل‌ساله؛ صنعت داروسازی و سلول‌های بنیادی گفت: بومی شدن دانش داروسازی در کشور ارزشمند و راهبردی است.
عبده‌ زاده با بیان اینکه پیشرفت دارویی ایران با قبل از انقلاب اصلاً قابل مقایسه نیست، افزود: در گذشته 14 شرکت تولید دارویی داشتیم که جمعاً 25 درصد داروی مورد نیاز آنهم در حد شربت را تولید می کردند؛ اکنون 170 شرکت دارویی در تولید دارو فعال هستند و بیش از 96 درصد داروی مصرفی را در داخل تولید می کنند.

مدیرکل امور دارو سازمان غذا و دارو با اشاره به اهمیت نیروی انسانی در حوزه  دارو افزود: علاوه بر170 شرکت تولید کننده دارو، 50 شرکت توزیع کننده، 12 هزار داروخانه و 30 هزار داروساز در کشور فعال هستند.
عبده‌ زاده تصریح کرد: به لحاظ عددی 96 درصد داروی مورد نیاز را در داخل کشور تولید می کنیم.
وی گفت: 41 میلیارد عدد دارو در کشور مصرف می شود که 40 میلیارد آن در داخل کشور تولید می شود.

مدیرکل امور دارو سازمان غذا و دارو افزود: دانش تولید هر نوع دارویی را در کشور داریم و این بومی شدن تولید، اهمیت راهبردی دارد.
ناصر اقدمی مدیرگروه پژوهشی سلول درمانی پژوهشگاه رویان در برنامه تیتر امشب گفت: در حوزه دانش سلول های درمانی در جایگاهی قرار داریم که امیدوارم در آینده نزدیک صادر کننده سلول های درمانی باشیم.

اقدمی با بیان اینکه اکنون جزو ۱۰ کشور اول دنیا در بحث استفاده از سلولهای بنیادی هستیم، افزود: این توان در بستر انقلاب اسلامی افتاده است.
مدیرگروه پژوهشی سلول درمانی پژوهشگاه رویان تصریح کرد: اکنون در خیلی از کشورها قوانین سلول های درمانی هنوز تصویب نشده است اما ایران در آستانه صاردات این علم قرار دارد.
اقدمی با اشاره به اهمیت و ضرورت سلول درمانی گفت: در بسیاری از بیماری ها مانند سکته قلبی و سوختگی ها یا غیره ممکن است سلول های یک اندام از بین بروند و بدن را دچار مشکل کند. 
وی افزود: مدتها این معما حل نشده بود که چگونه می توان این سلول ها را تولید کرد؛ ما به سلولی نیاز داشتیم که هم بتواند تکثیر یابد و هم به سلول تبدیل شود.

مدیرگروه پژوهشی سلول درمانی پژوهشگاه رویان گفت: وقتی سلول بنیادی شناسایی شد، تلاش شد با روند آزمایشگاهی این سلول تکثیر شود.
مدیرگروه پژوهشی سلول درمانی پژوهشگاه رویان گفت: در فضاهای مختلف آزمایش های انجام شد البته نخست در حیوانات در فاز بعدی در انسان آزمایش می شود. 

اقدمی تاکید کرد: اگر این علم جا بیافتد بخشی از پزشکی آینده، پزشکی بازساختی خواهد بود.
وی گفت: در بخش سرطان، ژن درمانی را شاهد هستیم، در بخش گوارش، چشم و غیره کارهایی انجام شده است.
اقدمی افزود: در سال 2050 ، پیش بینی می شود حدود 500 میلیارد دلار گردش مالی جهانی برای سلول درمانی باشد.

منبع:صداوسیما

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 10 =

آخرین جامعه