زمان پهلوی

نسل امروز با شنیدن نرخ کالاهای زمان پهلوی حسرت ارزانی آن زمان را می خورند. این در حالی است که مقایسه نسبی قیمت های آن زمان و اکنون گواه نادرستی ادعای ارزانی قبل از انقلاب است.

به گزارش تهران۲۴، سال ۴۹، حقوق یک کارمند در ماه ۲۰۰ تومان و حقوق یک معلم ۵۰۰ تومان و قیمت یک خودروی پیکان ۱۸۰۰۰ تومان بود. اگر کارمندی قصد خرید پیکان داشت با پس انداز حقوق ۹۰ ماه و یک معلم با پس انداز حقوق ۳۶ ماه خود قادر به خرید پیکان بود. درحالی که امروز یک کارمند با حقوق حداقل ۱.۵ میلیون تومان می تواند با پرداخت ۱۵ ماه حقوقش صاحب پراید شود .

در سال ۵۰ ، دستمزد روزانه ی یک کارگر در شهری مثل فردوس در خراسان جنوبی ۲۵ تا ۳۰ ریال بود یعنی یک کارگر اگر سه روز و نیم کار می کرد می توانست یک دلار بخرد در حالی که امروزه کارگری با مزد ۳۵ تا ۴۰ هزارتومان در روز با مزد روزانه اش قادر است ۸ دلار خریداری کند.

در سال ۵۴ ، یک حلب ۴.۵ کیلویی روغن نباتی ۲۹ تومان قیمت داشت که معادل مزد ۵ روز کارگری با حقوق روزانه ۶۰ ریال بود اما امروزه یک کارگر با مزد کمتر از یک روز خود یک حلب روغن می خرد.

سال ۵۴ ، مرغ منجمد کیلویی ۱۰۵ ریال فروخته می شد. یعنی اگر یک کارگر تمام مزد روزانه اش راپرداخت می کرد نهایتاً ۶۷۰ گرم مرغ خریداری می کرد در حالی که امروزه یک کارگر با مزد روزانه اش حداقل ۴ کیلو مرغ می خرد.

در زمان پهلوی قیمت نان سنگک ۵ ریال بود و کارگری که در روز ۶ تومان مزد دریافت می کرد می توانست ۱۲ نان سنگک بخرد ولی امروزه یک کارگر با مزد ۳۵ هزارتومان قادر است ۳۵ عدد نان سنگک بخرد.

منبع آرشیو روزنامه های دوره پهلوی از سال ۱۳۵۰ تا ۱۳۵۷

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 0
  • حمید IR ۱۷:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۰
    2 0
    در سال 50 یک مثقال طلا 48 تومان بود یعنی یک معلم می توانست با یک ماه حقوق 500 تومانی حدود 10 مثقال طلا بخرد درحالی که در حال حاضر باید حقوق معلم 17 میلیون تومان باشد . قیمت مسکن را هم خودتان پیدا کنید چون با این حقوق ها سی سال هم یک معلم صاحب خانه نخواهد شد .لطفا نمک روی زخم هایمان نپاشید .

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 3 =

آخرین خواندنی ها